Jakie cechy powinien posiadać dobry ośrodek sportowy?

Zorganizowanie aktywnego wypoczynku to nie lada wyzwanie, zarówno jeśli chodzi o dzieci, jak i odpowiednie zajęcie dla dorosłych. Oczywiście nie każdy pragnie podczas urlopu czy na wakacjach przemęczać się, jeśli ma w pamięci, że tylko tydzień dzieli go od powrotu do 8 godzinnego dnia pracy i zbyt krótkich weekendów. Są jednak i tacy, dla których odpoczywać znaczy ruszać się – to dla nich właśnie tworzy się ośrodki sportowe. Wyjeżdżają do nich drużyny, organizuje się w nich kolonie dla dzieci, a czasem odwiedzają je nawet zespoły z innych krajów, które grają w Polsce z naszą reprezentacją. Jak więc powinno być zorganizowane takie miejsce, aby inicjatywa z jaką wychodzi do swoich gości został odebrana pozytywnie?

Po pierwsze: zaplecze techniczne

Żaden ośrodek sportowy nie mógłby funkcjonować bez odpowiedniego zaplecza technicznego. Jeśli są to boiska do gry, to powinny być one zadbane, i równe, tak by żaden element nie stwarzał zagrożenia podczas treningów. Jeśli zaś ośrodek dysponuje halą sportową, to nie trzeba długo się zastanawiać, by dojść do wniosku, że przyda się mu własny sprzęt do ćwiczeń, np. piłki do tenisa, rakietki do pingponga, siatki, stoły, kijki do Nordic Walkingu i wiele innych przydatnych w takim wypadku elementów, bez których nie dało by się połączyć dobrej zabawy i aktywności fizycznej.

Po drugie: baza noclegowa

Treningi i wysiłek fizyczny są zdrowe i wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie, ale nie wolno zapomnieć także o odpowiedniej regeneracji organizmu. Alternatywą było by wówczas przetrenowanie, spadek formy, a nawet kontuzja, dlatego nie warto ryzykować i wybierając ośrodek sportowy upewnić się, że oferuje on przyzwoitą bazę noclegową oraz sanitarną. Tylko w ten sposób możemy być pewni, że obóz sportowy naszego dziecka nie zamieni się w obóz przetrwania, a jeśli sami mamy zamiar w nim uczestniczyć, to na pewno wrócimy do pracy w lepszej kondycji, dzięki zdrowemu snu.

Po trzecie: zaplecze gastronomiczne

Regeneracje jest ważna, ale istotne jest również, by mieć siły na wyzwania w ciągu dnia, a te dostarczają nam między innymi cukry. Białko buduje mięśnie, a mikroelementy i witaminy wpływają na ogólne działanie organizmu, więc należało by zadbać o pełnowartościowy posiłek dla sportowca. Odpowiedzialność za ten szczegół powinna leżeć w gestii oferty ośrodka sportowego, dlatego przed wyjazdem lepiej upewnić się na jakim poziomie stoi ten element w wybranym przez nas miejscu – nie ważne czy posyłamy tam swoje dziecko, czy też planujemy drużynowy wyjazd.

Po czwarte: inne formy relaksu

Ośrodek sportowy to nie tylko chwile spędzone na ćwiczeniach i szlifowaniu gry zespołowej lub własnych umiejętności, np. na korcie do tenisa ziemnego. Dla przyjeżdżających tu gości liczy się również oferta dodatkowa, która dostarczy im innych form aktywnego wypoczynku, jak chociażby tereny spacerowe, pływalnia, czy wypożyczalnia rowerów. Oczywiście chwile spędzone na rywalizacji i treningu są bardzo ważne, jednak od czasu do czasu każdy potrzebuje trochę wytchnienia i włączenia niespiesznego trybu na spędzenie kilku wolnych godzin.


No Replies to "Jakie cechy powinien posiadać dobry ośrodek sportowy?"


    Komentarze